Şehir Bisikleti

Her bisikletlinin bir gün varacağı nokta, yol bisikleti!

En hafif, en ince tekerlere sahip, en süratli bisiklet türü yol bisikletleridir. Fiyatları diğer bisiklet türlerine oranla en yüksek olandır aynı zamanda.

Tamamı düz maşaya sahip olan yol bisikletlerinde yoldaki engebeler genellikle 'karbon maşa' sayesinde emilir. Amortisör bisikleti aşırı ağır yapacağı için asla tercih edilmez, darbelerin emilimi için bunun yerine karbon malzeme kullanılır. Gidon(direksiyon) da diğer bisiklet türlerinden farklı olarak drop-bar yani uçlarda aşağıya doğru kıvrılan kavisli bir boru şeklindedir. Başta göze garip gelse de, ergonomik olarak vazgeçilmez bir rahatlığa sahiptir ve yol durumuna göre farklı tutuş pozisyonlarıyla kullanabilirsiniz.

Ağırlıkları 4.6-10 kg arasında değişen yol bisikletleri, genellikle bisiklet sporunu hobi edinmiş veya profesyonel olarak yapanlar tarafından tercih edilir. Günlük kullanıma çok uygun olmasa da, kullanılmasını engelleyen bir durum da mevcut değil.

Fakat doğrudan yol bisikleti ile bisiklete geri dönmek sakıncalı bir tercih olabilir. Çünkü yol bisikleti kullanımı hayli dikkat ve önemli miktarda pratik gerektiren bir bisiklet türü. Yollardaki düz mazgallar ve küçük kot farkları, ıslak yollarda aşırı artan kayganlık yol bisikletini sürmeyi zor kılan unsurlardan bazıları. Bu yüzden uzun süre bisiklet kullanmamış ve tekrar bisiklete başlayacaklar için önce şehir-tur, sonra yol bisikleti tavsiye edilir.

28' lastikleri, hafifliğiyle yokuşları dize getiren, sürati ise göklere çıkaran yol bisikleti herkesin tecrübe etmesi gereken bir deneyim bizce.