Elektrik destekli bisiklet

E-bisiklet olarak da bilinen elektrikli bisiklet tahrik için birleşik elektrik motoru kullanan bisiklettir. Sürücünün pedal gücüne yardımcı olmak için yalnızca küçük bir motorlu e-bisikletden (pedelekmoped tarzı işlevselliğe daha yakın daha güçlü e-bisikletlere kadar pek çok e-bisiklet türü vardır. Hepsi sürücü tarafından pedal çevirme özelliğini korur ve bu nedenle elektrikli motosiklet değildirler.

E-bisiklet şarj edilebilir pil kullanır ve hafifleri 25–32 km/saat (16-20 mil/saat) kadar hızlarda gidebilir, yerel yasalara bağlı olarak daha güçlüleri 45 km/saat 'den (28 mil/saat) fazla hız yapabilir.

Almanya gibi bazı yerlerde popülerlik kazanmakta ve geleneksel bisikletlerden pazar payı almaktadır[1], Çin gibi yerlerde fosil yakıtla çalışan mopedin ve küçük motosikletin yerini alıyor.[2][3]

Elektrikli motor batarya tahrikini başka elektrik kaynağıyla birleştirdiğinden e-bisiklet, hibrit elektrikli araç gibi çalışır ama bu kez içten yanmalı motor gücü yerine pedaldan gelen gücü kullanılır. Bu nedenle bazı durumlarda kullanılan terimler hibrit elektrikli bisiklet veya hibrit pedallı elektrikli bisiklet olacaktır.

Yerel yasalara bağlı olarak çoğu e-bisiklet (örneğin pedelekler) yasal olarak moped veya motosiklet yerine bisiklet olarak sınıflandırılır. Bu onları genellikle elektrikli motosiklet olarak sınıflandırılan daha güçlü iki tekerlekli araçların sertifikasyonu ve kullanımıyla ilgili daha katı kanunlardan muaf tutar. E-bisikletler ayrıca ayrı ayrı tanımlanabilir ve farklı elektrikli bisiklet yasaları kapsamında ele alınabilir.