Dağ Bisikleti

Dağ bisikletinin, insanoğlunun tarih boyunca akıl ettiği en heyecan verici araç olduğunu düşünenlerin sayısı hiç de az değil. Bu sporu amatör olarak icra edenlerin yanında ülkemizde profesyonel anlamda bu spora gönül verenlerin sayısı da gün geçtikçe artıyor. Dağ bisikleti hakkında merak edilen tüm sorulara cevaplar aradık.
Mercedes-Benz UCI Dağ Bisikleti Dünya Kupası'nı Türkçe anlatımla takip etmek için tıkla!
 

Dağ bisikleti nedir?

MTB ya da daha sık kullandığımız ismiyle dağ bisikleti... İnişli çıkışlı arazilerde gezinmeyi, doğayı keşfe çıkmayı sağlayan keyifli ve adrenalin dolu bir araç.
İnişli çıkışlı ve taşlı araziler için tasarlanan dağ bisikletleri çok farklı özelliklere sahip. Açık havada yapılan spor etkinlikleri için doğanın yapısına ve arazinin şartlarına uygun şekilde üretiliyor. Tabii ki dağ bisikleti modelleri ve donanımları da diğer bisikletlerden epey farklı. Normal bisiklet ile dağ bisikleti arasında en basitinden fren sistemleri ve lastikler gibi birçok farklılık var. Doğada dağ bisikleti ile yapılan sporun verimli olması için topraklı araziler çok daha uygun. Şartlara uygun bisiklet kullanmak ise beklentileri karşılayarak sürüş performansını artırıyor.